Zasady bezpiecznego kupowania aut używanych część 3

Przyszedł czas na trzecią część zasad bezpiecznego kupowania samochodów używanych. I tak jak obiecałem w poprzedniej części, czeka nas jeszcze ogromna ilość konkretnych, bardzo praktycznych porad. Powiem wręcz, że te najważniejsze zostawiłem na sam koniec 😉 Zatem do dzieła!

ZASADA 8: Tanie auto to nie tania naprawa!

samochód używany części zamienne

Nigdy nie zakładaj, że skoro kupujesz tanie auto, to doprowadzenie go do ładu nie będzie drogie. Przecież do tego Focusa lub tego Golfa jest cała masa części zamiennych! Na pewno coś się znajdzie! …czy nie? Zależy. Konkretnie zależy od tego co będzie do naprawy. O ile faktycznie wymiana klocków hamulcowych czy halogenu będzie tańsza w tanim aucie, o tyle naprawy, które uchodzą za drogie – będą drogie. Mówimy tu o problemach takich jak:

  • naprawa/regeneracja turbo (w dobie downsizingu turbosprężarkę mają nawet małe, tanie auta miejskie!),
  • naprawa zawieszenia
  • remont silnika/uszkodzenie uszczelki pod głowicą

To są elementy, które ZAWSZE są drogie. Czy kupujesz VW Polo czy Mercedesa klasy S. Wielokrotnie okazuje się, że koszt naprawy auta aby było komfortowe i bezpieczne potrafi niebezpiecznie zbliżyć się do kwoty, którą ZAPŁACIŁEŚ ZA SAMOCHÓD! Szczególnie w wypadku aut tańszych, kupionych za mniej niż 30 000 zł. Zatem uważaj.

ZASADA 9: Poznaj samochód, który chcesz kupić

Nigdy nie kupuj auta, o którym nic nie wiesz. I nie chodzi mi tu o TEN KONKRETNY egzemplarz, choć oczywiście również. Jednak tutaj mam na myśli znajomość MODELU jako takiego. A także SILNIKA, który wybrałeś. Często gęsto w ramach jednego modelu, nawet z tego samego rocznika potrafią być silniki godne polecenia i takie, które należy całkowicie odrzucić. Dlatego poczytaj o modelu i silniku, który Cię interesuje. Dowiedz się jakie ma mocne i słabe strony. Jakie były usterki, co lubi się psuć, jak należy dbać o dany silnik. Zminimalizujesz w ten sposób szansę, że kupisz auto, które jest po prostu awaryjne i będzie problematyczne w użytkowaniu.

ZASADA 10: Wątpliwości rozstrzygaj na niekorzyść

Tu zasada odwrotna niż w polskim prawie 🙂 Jeśli czegoś nie jesteś pewien, załóż że jest źle. Nie ma potwierdzenia ostatniej wymiany oleju, a sprzedający zapewnia, że była miesiąc temu? Załóż, że jej nie było. Rozrząd był robiony 20 000 km wstecz, ale jakimś dziwnym trafem ani śladu po wpisie w książce serwisowej? Załóż, że nie był wymieniany.

Sam kiedyś miałem taki przypadek, dokładnie z rozrządem. Sprzedający zapewniał, że pasek rozrządu był wymieniany “niedawno”. Śladu po wymianie brak. No to od razu wiadomo, że taką wymianę trzeba od razu wliczyć w koszt zakupu samochodu. Zasada jest prosta – jeśli nie da się czegoś potwierdzić, nie miało to miejsca. Tak jest najbezpieczniej.

Wielokrotnie będziesz słuchać historii o tym jak to auto jest serwisowane u szwagra/brata/znajomego/wujka/stryka itp. I dlatego nie ma żadnych wpisów w książce serwisowej, nic nie wiadomo o historii pojazdu. Bardzo uważaj na takie przypadki.

ZASADA 11: Zweryfikuj auto w serwisie

weryfikacja w serwisie

Nie chodzi o to, żeby sprawdzać KAŻDE auto, które oglądasz. Wydałbyś na to fortunę. Większość aut odrzucisz przeprowadzając oględziny we własnym zakresie. Jak to zrobić prawidłowo uczę w kursie, do skorzystania z którego bardzo Cię zachęcam. Kurs jeszcze nie jest dostępny, ale będzie na dniach 🙂 Kiedy już uznasz, że dany samochód jest wart zakupu, przeprowadziłeś dokładne oględziny i wszystko posprawdzałeś – wybierz się na weryfikację. Najprostszą i najtańszą wykonasz w dowolnej stacji kontroli pojazdów. Najczęściej zrobisz ją od ręki i nie powinna wynieść Cię więcej niż 100 zł. Diagnosta sprawdzi zawieszenie pojazdu i zwróci uwagę na najpoważniejsze problemy, które ewentualnie mogą trapić Twoje przyszłe auto.

Możesz też wybrać się do ASO i zrobić pełną weryfikację auta przed zakupem. Jest to usługa droższa, potrafi kosztować ponad 500 zł, ale dowiesz się o samochodzie znacznie więcej niż w zwykłej stacji kontroli pojazdów. Dowiesz się też ile mniej więcej będzie kosztować naprawa usterek, oczywiście po cenniku ASO 🙂

Zapamiętaj tych 11 kluczowych zasad i zawsze się nimi kieruj przy zakupie auta używanego. Dzięki temu bardzo zwiększasz swoje szanse na zakup godnego zaufania, bezpiecznego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *